/Files/images/43.gif

Мережа бібліотек міста

Сьогодні Старобільська РЦБС складається

· З 26 бібліотек ( 1 бібліотечний пункт)

· 3 міських –Центральна районна бібліотека,

Районна дитяча бібліотека

Дитячо- юнацька бібліотека

· 23 сільських філії.

З 2000 року Старобільською РЦБС керує Синельник Ірина Андріївна в співдружності з завідуючою методичним відділом Куценко Світланою Володимирівною.

Бібліотеки Старобільської РЦБС орієнтовані на культурно- просвітницьку діяльність та є найважливішими інструментами у формуванні громадської свідомості. Вони є культурними установами, що орієнтуються на запити та потреби користувачів, а також впливають на процеси навчання, викладання. Громадяни можуть отримувати необхідну інформацію у потрібному місці в потрібний час.

Надають в користування традиційні, друковані матеріали ( книги та журнали), документи на аудіо- та відео носіях, музичні записи.

Послуги, що надаються місцевому населенню: допомога в організації робочого процесу школярам та учням різної вікової категорії, навчання користувачів вмінню швидко шукати інформацію, співпраця з органами місцевої влади.

Старобільська РЦБС має стійкі зв’язки з громадськими організаціями :

• Учбові заклади (школи, дитячі садки, ліцеї),

• музеї,

• центр соціальних служб в справах сім’ї та молоді РДА,

• центр реабілітації для дітей-інвалідів,

• управління юстиції,

• медичні установи та ін.

Старобільська Центральна районна бібліотека

/Files/images/IMAG1046.jpg

Перша згадка про бібліотеку була знайдена в «Історичному огляді діяльності Харківського товариства поширення в народі грамотності в 1869-1909 роках». В ньому значиться «першою установою, відкритою в 1869 році Відділенням товариства грамотності в Старобільську, була безплатна народна бібліотека…» Це і був початок. Бібліотека утримувалась за рахунок земства. Книгами бібліотеку постачав губернський книжковий склад, створений у грудні 1897 року. В цьому ж році відділенням були організовані безкоштовні народні читання, влаштовувались концерти, ялинки і, навіть народні бали.

Відомо, що 26 червня 1905 року у Старобільську відкрилася ще одна безкоштовна бібліотека-читальня. Відповідальним був обраний Олександр Олексійович Лєбєдєв. В 1912 році в Старобільському окрузі працювали ще 3 сільськогосподарські бібліотеки.

На 1 січня 1908 року кількість читачів в народній бібліотеці становили 1357 чоловік, бібліотечних фонд налічував близько 5000 книг. В 1914 році бібліотека вже мала статус громадської.

До 1922 року бібліотека знаходилась в невеликому приміщенні і була платною. Книжковий фонд налічував 11000 примірників, ними користувались 656 читачів.

В 1922 році у громадська бібліотека переїхала до колишнього будинку земської управи, це було велике світле приміщення із стелею у вигляді шатра. Була обладнана читальна зала на 70 місць.

Після 1925 року в Старобільському окрузі розширюється мережа бібліотек, створюються хати-читальні. Відомо, що в бібліотеках (точна кількість їх невідома) було понад 57 тисяч книг в працювали 52 хати-читальні.

Після 1934 року Старобільська громадська бібліотека стала центральною окружною. В її штаті було 15 чоловік, 2 з них працювали з пересувним фондом. Книжкових фонд становив 25 тис. примірників, бібліотека обслуговувала 1120 читачів.

В 1941 році бібліотека змінює свій статус на Старобільську центральну бібліотеку ім. Леніна.

Під час окупації міста бібліотека замурувала частину книг в підвальних приміщеннях бібліотеки, а ще частину бібліотекарі і читачі переховували у власних будинках. «З усіх бібліотек невеликого міста, з книжкових шаф приватних квартир у будинок, що розташований на вулиці Фрунзе, німці звозили твори російських та західних класиків. Вони мали намір утворити з них попелище. Поруч з томами Гейне лежали книги Л. Толстого, звалені у купу, валялися томи творів Леніна, Пушкіна, Бальзака, Горького, оповідання Чехова, О'Генрі, романи Драйзера і сказання народного епосу. На окремих екземплярах ще збереглися помітки Гаршина, який колись користувався книгами цієї бібліотеки. Тисячі книг повинні були загинути в полум’ї. частина з них вже була пошкоджена – ними вистали дороги для проїзду німецьких автомобілів. У ті дня багато громадян приходило до цієї обезціненої німецькою тупістю скарбниці, нишком брали найбільш цінні книги і відносили, щоб зберегти.

Так була врятована більшість книг. Після звільнення Старобільська від загарбників в місті відразу ж гостинно відчинила свої двері міська бібліотека…», - так 1946 році писала «Ворошиловградська правда».

По місту швидко розійшлась звістка про роботу «Ленінки», так її називали люди. Крім дорослих, бібліотека обслуговувала і дітей. В цьому ж році вона стала називатися міською. Протягом кількох років бібліотека була єдиною і місті. Не було опалення і світла, тому робочій день тривав з 8.00 до 16.00 годин. В її структурі були абонемент, читальна зала та пересувний фонд. В 1946 році книжковий фонд бібліотеки складав 100 тис. примірників, серед яких було багато цінних книг, виданих до революції. В 1946 році з міської бібліотеки вилучена дитяча література і створена дитяча бібліотека.

У грудні 1979 року бібліотека стає центром державної бібліотечної системи району. Її книжковий фонд з кожним роком зростає. Вона поміняла кілька приміщень.Та, де б не була , до неї завжди тянулися тисячі читацьких стежинок.

Книжковий фонд райбібліотеки сьогодні нараховує понад 49 тис. книг. Щороку до них додається близько 900 екземплярів найрізноманітнішої літератури, передплачується 48 найменувань популярних журналів і 25 найменувань газет, які можна прочитати в читальному залі.

Протягом року бібліотека обслуговує в середньому 4,5 тис. читачів, яким видається до 100 тис. примірників.

Адреса бібліотеки:

92700, Україна, Луганська область, м.Старобільськ, вул.Комунарів, 36.

Бібліотека працює

з 9.00 до 18.00
Без перерви

Вихідний день- неділя
Останній день місяця - санітарний день
У святкові дні бібліотека не працює

Телефон для довідок: (064-61) 2-17-92

Електронна адреса: biblio@stb.lg.ua

Сайт Старобільської районної бібліотеки


Старобільська Районна дитяча бібліотека

/Files/images/IMAG1058 - копия.jpg

В 30-х роках з Старобільської громадської бібліотеки була виділена дитяча бібліотека. В той час її відвідувало багато дітей. До їх послуг були дві кімнати – «шумная » и «тихая». В «шумной» кімнаті було фортепіано, проводились різноманітні заходи з музичним супроводом (в закдаді був музичний працівник), а в «тихой» була читальна зала.

Завідувала бібліотекою Оболонська Тамара Сергіївна.

На долю бібліотеки випало багато випробувань. Це роки окупації міста німецько- фашистськими загарбниками, майже повне знищення фонду.

Після звільнення Старобільська відроджується міська бібліотека, яка обслуговує і дітей- читачів.

Як самостійна, дитяча бібліотека знову починає діяти у 1946 році. ЇЇ повоєнні працівники Галигіна Ганна Іванівна та Шевлякова Ганна Григорівна робили все можливе, щоб бібліотека стала справжнім закладом культури.

Інвентарізація матеріальних цінностей закладів культури району показала, що на кінець 1947 року книжкові фонди дитячої бібліотеки нараховувала 12,5 тис. примірників.

Якщо у 1947 році читачами бібліотеки було лише 918 дітей, то наприкінці 50-х років їх було близько 2 тис.,а ще через 10 років - 3,4 тис.

Стрімко зростав і фонд бібліотеки. На кінець 60-х років він становив 50 тис. примірників.

В ті далекі роки бібліотека починає здійснювати нестаціонарне бібліотечне обслуговування через пересувки, які діяли у дитячих закладах, піонерських таборах під час канікул, міському парку.

На початку 80-х дитяча бібліотека входить до складу Старобільської ЦБС. За рік її відвідують 5тис. читачів, яким видається близько 100 тис. примірників.

Складними для бібліотеки були роки перебудови. Бракувало коштів на придбання книг, передплату періодики. Довгі роки заклад не ремонтувався.

І за цих умов вона завжди гостинно відчиняла двері і чекала свого читача.

У 1994 році, з приходом Гармати Наталії Іванівни, яка очолила бібліотеку, розпочався період її активної перебудови.

Серед керівників дитячої бібліотеки у минулі роки були такі особистості, як Риб’янцева Інна Павлівна,Гончарова Ніна Максимівна та Мироненко Ольга Василівна.

За роки активного творчого розвитку бібліотека підтримує зв’язки зі школами, позашкільними закладами, громадськими організаціями, користується повагою у дітей, батьків та педагогів.

Адреса бібліотеки:
92700 Україна, Луганська обл.
м. Старобільськ, вул. Урицького,6
БІБЛІОТЕКА ПРАЦЮЄ:
з 8-00 до 17-00
без перерви, вихідний день- НЕДІЛЯ
Останній день місяця- санітарний
Телефон для довідок: (064-61) 2-17-72

Старобільська дитячо- юнацька бібліотека

В 1996 році в Старобільську гостинно відкрила свої двері для юних читачів Старобільська дитячо- юнацька бібліотека.

/Files/images/IMAG0338.jpg

Сьогодні бібліотека це:

· інтелектуальний та інформаційний центр, пріоритет якого читацькі інтереси, вивчення їх та задоволення відповідно до наших можливостей;

· виховання людини нової генерації, всебічно розвиненої особистості;

· прищеплення любові до книги;

· формування у молодого покоління морально - етичних цінностей;

· виховання патріотизму, любові до народних традицій, рідного краю та рідної мови.

Адреса бібліотеки:

92700, Україна, Луганська обл., м. Старобільськ,

кв. Орджонікідзе,1

Бібліотека працює

з 9.00 до 18.00
Без перерви

Вихідний день- понеділок
Останній день місяця - санітарний день
У святкові дні бібліотека не працює

Телефон для довідок: (064-61) 3-29-01

Кiлькiсть переглядiв: 657

Коментарi