Меморіальна дошка І.Савич

Славні постаті нашого краю

Кожна людина прагне залишити свій слід в історії. Інколи це комусь вдається. Немало таких так чи інакше пов’язані з Слобожанщиною, з розвитком її культури, її становленням. Ось дехто з них.


І. Дзиковський ( Зіньковський)-

перший полковник Острозького козачого слобідського полку. У 1670 році підтримав повстанців С.Разіна, був зрадницьки схоплений старшинами і воєводами, страчений.


Дмитро Іванович Вишневецький.
/Files/images/Dmytro_Vyshnevetsky_(Baida).jpg

Він же – Байда. Український князь, один з перших козацьких гетьманів . Засновник замку на Хортиці – праобразу Запорозької Січі. Байда відбивав напади кримських татар. Після втручання в боротьбу за молдовський престол, був взятий у полон і виданий турецькому урядові. Після катувань Байду за наказом султана Сулеймана скинули з вежі на залізні гаки, на яких він і помер. Але в народних думах і піснях великий гетьман живе й донині.
Перебуваючи на службі в російського царя Івана IV, кілька разів здійснював походи проти татар у Дике поле. Одна з його переможних битв на річці Айдар описана в ряді московських літописів.


П.Головінський-

український історик, один з перших істориків слобідського козацтва. Його книга «Слободские козачки полки» була у свій час високо оцінена М. Костомаровим і Д. Багалієм.


М. Костомаров-

народився під Острозьком у 1818 році. Помер у 1885 році. Славетний український та російський історик, етнограф, фольклорист,поет. В роки застою вважався одним з основоположників українського буржуазного націоналізму. Тепер за його ім’я змагаються російська та українська історичні науки. Друг Шевченка. Один з засновників і керівників Мефодіївського товариства. Його перша історична праця про наш край загубилася серед жандармських архівів.


Дмитро Багалій (1857-1932)

- академік, професор історії Харкіського університету, історик, громадський діяч. Прекрасний знавець історії Слорбожанщини, якій присвятив близько 80 історичних праць. Усе життя жив на сторожі української культури посеред бурхливих подій суспільно- політичного життя.


Володимир Даль(1801-1872)-/Files/images/200px-RR5110-0038R.gif

видатний чоловік свого часу: моряк, хірург, вчений, інженер. Головна праця його життя –«Толковый словарь»- вперше виданий в чотирьох томах в 1861-1867 роках. В останні роки життя Даль працював над перевиданням словника , писав дитячі оповідання, підручники по ботаніці, зоології. В планах Володимира Івановича була обробка Вітхого Заповіту для читання.


Олександр Кольцов-

Доля відміряла йому лише 33 роки життя. Але в 25 його поетичний хист було визнано геніальним.У тридцятих роках минулого століття неодноразово бував у Старобільську, що знайшло відбиток у його поезії.


В. Гаршин- письменник.

Батько Всеволода купив будинок в степовому місті Старобільськ. Тут пройшли дитячі роки письменника. Пізніше це було використане у його творчості. Будинок, в якому проживав Гаршин, зараз знаходиться по вулиці Леніна, на ньому меморіальна дошка.


Г.Хоткевич-

український письменник, етнограф, композитор, знавець слобожанського фольклору, друг Івана Франка , М.Лисенка, Лесі Українки. Дія одного з його оповідань відбувається в Білокуракині і Осиновому.


Є.Плужник-літератор.

Народився в слободі Кантемировій. Публікувати свої перші вірші почав 1924 року. Перебував у літературній організації «Ланка», потім МАРС. Репресований у роки сталінізму. Вирок поету був- 10 років ув’язнення в спец таборах. Помер від загострення туберкульозу в 1936 році і похований в братській могилі. В 1956 році вирок скасовано і справу призупинено.


Іван Ле – письменник.

Весною 1943 року у складі групи фронтових кореспондентів відвідав Новопсковщину. Враження від цієї подорожі послужили матеріалом для ряду його творів.


І.О.Світличний-

письменник, критик, перекладач. Народився в селі Половинкино на Старобільщині. Репресований. В 1994 році Івану Світличному була присуджена Державна премія України в області літератури імені Тараса Шевченко. Він лауреат премій В.Стуса 1989 р. Помер в 1992 році, заборонений в Києві на Байковому кладовищі.Меморіальна дошка з барельєфом установлена в будинку, в якому він жив в селі Половинкино , а також в приміщенні Старобільського факультету Луганського національного університету імені Т. Шевченко.


І.М.Світличний-український поет.Светличный И.М.

Народився в селі Нещеретовому, живе в Старобільську. Довго вчителював як викладач математики. Автор багатьох поетичних збірок: «Пісні над Айдаром», «Місячна борозна», «Відвертість» та ін.


Іван Савич (Лук’яненко) –

сучасний український поет, мемуарист, перекладач, автор більше ніж 20 збірок художніх творів. Пік творчості прийшовся на період його ув’язнення . Ця лірика показана в творах «Крізь полярні завої» та «Інтинські тернії». Проживав в Старобільську з 1979 по 2000 роки.


Діденко Василь Іванович (1856-1934)-

фельдшер Старобільської лікарні. Лікував всіх, хто до нього звертався і вдень, і вночі, ніколи і нікому не відмовляв. Його могила знаходиться на території Старобільської лікарні.


Євген Тростянський-

заслужений артист України - чудовий балалаєчник, який прославив Старобільщину своїм мистецтвом. На будівлі дитячої школи мистецтв знаходиться меморіальна дошка пам’яті геніального музиканта.

Кiлькiсть переглядiв: 1136

Коментарi

  • Speedycash

    2018-03-27 02:18:10

    installment loans no credit check installment loans christmas loans for bad credit [url=http://installmentloans.bid]installment loans no credit[/url]...

  • geomineral.ru

    2017-06-13 09:32:06

    національникам взяти уряд на Україні в свої руки. Яке б вони їм обукраїнення приписали! . Цікаво, що М. Драгоманов пише про обукраїнення в гіпотетичному майбутньому і бере слово у лапки, засвідчуючи тим самим, що це мовне новоутворення, неологізм....